Ārkārtējā situācijā Latvijas elektroenerģijas patēriņš nav būtiski mainījies

Ziņas

Martā līdz ar valstī izsludināto ārkārtējo stāvokli saistībā ar koronavīrusu Covid-19 un daudzu uzņēmumu darbības ierobežošanu vai dīkstāvi elektroenerģijas patēriņš Latvijā samazinājies par 3%, salīdzinot ar līdzīgu periodu pērn, ko daļēji veicinājuši siltie laika apstākļi, liecina AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) operatīvā informācija.

"Patēriņš gan Latvijā, gan Baltijas energosistēmā pirmajā ceturksnī ir samazinājies par aptuveni 3%, salīdzinot ar līdzīgu periodu 2019. gadā. Šī gada pirmajos trīs mēnešos vidējā gaisa temperatūra Latvijā bija par diviem grādiem augstāka, nekā pērn, kas parasti veicina patēriņa samazinājumu. Elektroenerģijas ģenerācija Baltijas energosistēmā ir samazinājusies par 20%, salīdzinot ar līdzīgu periodu 2019. gadu, kas pamatā ir dēļ ražošanas krituma Igaunijā, kur dēļ ogļskābās gāzes izmešu ierobežojumiem uz pusi samazinājusies ģenerācija degakmens elektrostacijās," par esošo situāciju elektroenerģijas sistēmā stāsta AST valdes loceklis Gatis Junghāns.

Latvijā un Baltijā energosistēma darbojas normālā stāvoklī. Ģenerācijas jaudu pieejamība un starpsavienojumu pieejamība ir stabila. Pašlaik netiek paredzētas īstermiņa vai vidēja termiņa elektroapgādes jaudu pietiekamības problēmas. Arī elektroenerģijas vairumtirgus darbojas normālā režīmā. Jāatzīmē, ka ik gadus pavasarī līdz ar dienas garuma palielināšanos parasti samazinās elektroenerģijas patēriņš, tāpat tā izmaiņas var izraisīt klimatiskie apstākļi.

AST ārkārtas stāvoklī turpina nodrošināt elektroenerģijas pārvadi visā Latvijā, vadot un uzturot Latvijas kritisko infrastruktūru – elektroenerģijas pārvades tīklu.