AST desmit gados attīstībā ieguldīs 396,76 miljonus eiro

Attīstība

Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators AS „Augstsprieguma tīkls” (AST) laika posmā no 2019. līdz 2028. gadam attīstībā plāno ieguldīt 396,76 miljonus eiro, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai apstiprināšanai iesniegtais Latvijas elektroenerģijas sistēmas desmit gadu attīstības plāns, par kuru intervijā Latvijas Radio stāsta AST valdes loceklis Arnis Staltmanis.

Pieciem projektiem, kuru investīcijas tiek lēstas 277,2 miljonu eiro apmērā, ir piesaistīts vai tiek plānots piesaistīt arī Eiropas Savienības (ES) līdzfinansējumu no Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (Connecting Europe Facility) līdzekļiem saskaņā ar ES Regulu Nr1316/2013. Kopumā līdz 2025. gadam, kad plānots pabeigt minētos attīstības projektus, ir atlicis vēl ieguldīt 169,57 miljonus eiro.

Minētie attīstības projekti ir būtiski, jo ļaus samazināt "pudeles kakla efektu" uz Igaunijas - Latvijas robežas un līdz ar to Latvijas patērētājiem būs pieejama lētāka elektroenerģija no Skandināvijas, jo, kā zināms, nepietiekamo pārvades jaudu dēļ Igaunijā elektroenerģija gandrīz 30% laika ir lētāka nekā Latvijā. Tāpat minētie attīstības projekti ir svarīgi, lai būtu iespējams nodrošināt drošu un stabilu elektroenerģijas apgādi Baltijā pēc 2025. gada, kad plānota atvienošanās no Krievijas un Baltkrievijas energosistēmām un uzsākt sinhronu darbu ar Eiropu.

Interviju iespējams noklausīties, nospiežot uz tālāk atrodamās saites http://lr1.lsm.lv/lv/embed/?id=106241