Baltijas elektrotīklu izolētas darbības tests atlikts Krievijas plānoto pārbaužu dēļ

Attīstība

Ņemot vērā Krievijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora paziņojumu veikt Krievijas Kaļiņingradas apgabala elektrotīklu izolētas darbības testu 2019. gada 24.-26. maijā, Baltijas elektroenerģijas pārvades sistēmu operatori AS "Augstsprieguma tīkls" (Latvija), "Elering" (Igaunija) un "Litgrid" (Lietuva) vienojušies pagaidām atlikt Baltijas energosistēmu izolētas darbības testu, kas iepriekš bija paredzēts 8. jūnijā, kā alternatīvais datums bija noteikts 29. jūnijs.

Par Baltijas valstu izolētas darbības testa norisi tiks lemts pēc Kaļiņingradas elektrotīklu izolētas darbības rezultātu izvērtēšanas. Kā zināms, patlaban Baltijas valstis darbojas sinhronā zonā ar Krievijas un Baltkrievijas elektrotīkliem un Krievijas Kaļiņingradas apgabals ar tiem ir savienots caur Lietuvu.

Baltijas izolētas darbības laikā bija paredzēta atvienošanās no Krievijas un Baltkrievijas energosistēmām, tādējādi elektroenerģijas pieprasījums Baltijā būtu jānodrošina tikai ar vietējo ģenerāciju un līdzstrāvas starpsavienojumiem ar Zviedriju, Somiju un Poliju, arī elektroenerģijas balansēšana un frekfence Baltijas valstīm būs jānodrošina valstīm pašām.

Izolētas darbības tests ir solis uz plānoto elektrotīklu sinhronizāciju ar Eiropu, kas plānota 2025. gadā. Testa laikā Baltija atslēgsies no Krievijas un Baltkrievijas energosistēmām uz 12 stundām, lai pārbaudītu iekārtu un personāla spēju darboties bez atbalsta no minētajām valstīm.

Iepriekšējais izolētas darbības tests tika veikts 2002. gada aprīlī, kad Baltijas valstu un Baltkrievijas tīkli kopā ar Kaļiņingradas apgabalu tika atdalīti no Krievijas elektrotīkliem. Savukārt Igaunija daļu savu tīklu ir atdalījusi no kaimiņvalstīm 2006. gada novembrī un 2009. gada aprīlī.

Saistītais saturs

Eiropas Savienība (ES) nolēmusi piešķirt 323 miljonus eiro Baltijas valstu un Eiropas elektrotīklu sinhronizēšanas projekta finansēšanai, tostarp AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) piešķirti 57,75 mil…

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās attīstības komisija konceptuāli atbalstījusi Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu nākamā gada jūnijā veikt testu, kura laikā Latvija, kā a…