Sekmīgākai AST darbībai nepieciešams pārņemt pārvades sistēmas aktīvus

Ziņas

Sekmīgākai pārvades sistēmas operatora darbībai nepieciešams pabeigt pārvades sistēmas operatora nodalīšanas reformu un pārvades sistēmas pamatlīdzekļus pārņemt AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) īpašumā – tas sniegs pozitīvu impulsu Latvijas elektroenerģijas sistēmas darbības efektivitātei.

"Vēsturiski Latvijā ir izvēlēts otrais modelis, kas nozīmē, ka AST ir visas atbildības un pienākumi par pārvades sistēmas operēšanu, energosistēmas uzraudzību, tās uzturēšanu un attīstību, bet infrastruktūras pamatlīdzekļi – pārvades līnijas, apakšstacijas, dažādas ēkas nav mūsu īpašums, tās nomājam no koncerna "Latvenergo", kas šim nolūkam ir izveidojis atsevišķu meitas sabiedrību AS "Latvijas elektriskie tīkli", skaidro AST valdes priekšsēdētājs Varis Boks.

Būtībā pašreiz pārvades aktīviem ir divi īpašnieki – AS ''Latvijas elektriskie tīkli'' un AS ''Latvenergo'', kura īpašumā joprojām ir pārvades pakalpojuma sniegšanai nepieciešamais nekustamais īpašums.

Boks arī uzsver, ka "Latvija Eiropas Savienībā ir palikusi kā pēdējā valsts, kurai saglabājies šāda tipa modelis un uzņēmuma ieskatā tas nav efektīvākais veids kā organizēt pārvades sistēmas operatora darbu. Pāreja uz operatora pilnīgas nodalīšanas modeli, kurā pamatlīdzekļi ir pārvades sistēmas operatora īpašumā, sniegtu pozitīvu impulsu Latvijas elektroenerģijas sistēmas darbības efektivitātei."

Pagājušā nedēļā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, izvērtējot AST atbilstību sertificēšanas prasībām, secinājusi, ka esošais modelis, kurā pārvades tīkls tiek nomāts, apgrūtina AST spēju veikt investīcijas atsevišķos nekustamā īpašuma infrastruktūras objektos, kas nepieciešami pārvades sistēmas pakalpojuma efektīvai nodrošināšanai.

Līdz ar to Regulators ir uzdevis pienākumu AST līdz 2019. gada 1. aprīlim pilnveidot sadarbību ar attiecīgo pamatlīdzekļu iznomātāju. Tas nozīmē, ka šobrīd nekustamā īpašuma uzturēšanu un attīstību veic tā īpašnieks "Latvenergo", bet no nākamā gada aprīļa, to veiks AST tāpat kā AST to dara līdz šim attiecībā uz pārējiem aktīviem.