Jaunu augstsprieguma līniju Ķemeru nacionālā parka teritorijā būvēs dabai draudzīgā veidā

Attīstība

lv_cef_cofinancing.pngElektropārvades līnijas „Kurzemes loks” 3. posma, kam saskaņā ar Ministru kabineta lēmumu noteikts Nacionālo interešu objekta statuss, projektēšanas un būvniecības darbus plānots uzsākt tikai pēc augsti kvalificētas inženiertehniskās izpētes un visi darbi tiks veikti dabai maksimāli draudzīgā veidā. Piedāvātos elektropārvades līnijas būvniecības risinājumus Ķemeru nacionālā parka teritorijā ar virkni papildus nosacījumiem ir jau akceptējusi Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pakļautībā esošā Dabas aizsardzības pārvalde, ar kuru arī turpmāk tiks saskaņotas visas projekta realizācijas gaitā veicamās darbības, savu atzinumu projektam ir devis arī Vides pārraudzības valsts birojs.

Veicot projekta ietekmes uz vidi izpēti, ir izstrādāts pasākumu kopums, lai kaitējums dabai Ķemeru nacionālā parka teritorijā projekta realizācijas gaitā būtu pēc iespējas mazāks. Ģeoloģijas doktora Jāņa Prola 2014.gadā veiktajā pētījumā atzīts, ka minētā projekta īstenošanā ir iespējama pasākumu kompleksa realizēšana, kas ļauj novērst potenciālos riskus Ķemeru-Jaunķemeru sulfīdus saturošo pazemes ūdeņu atradnes teritorijā, ja vien tiek veikta rūpīga inženiertehnoloģiskā izpēte, būvdarbu autoruzraudzība un būvuzraudzība. Šos nosacījumus AS „Augstsprieguma tīkls” kā projekta realizētājs iekļaus iepirkuma procedūras dokumentācijā potenciālajiem elektropārvades līnijas projektētājiem un būvniekiem un rūpīgi sekos līdzi, lai izvirzītie nosacījumi tiktu ievēroti. Tāpat iepirkuma procedūras dokumenti paredzēs elektrolīnijas balstu vietās veikt kontrolurbumus, lai apzinātu vietas ar jūtīgu hidroģeoloģisko režīmu un izvēlētos piemērotāko balstu pamatu risinājumu.

Patlaban izvēlētais risinājums Ķemeru nacionālajā parkā paredz jaunu elektropārvades līniju izbūvēt novecojušās 110 kV elektropārvades līnijas vietā. Gadījumā, ja jaunā līnija tiktu būvēta citur, savu laiku nokalpojusī 110 kV līnija tik un tā būtu jārekonstruē, paredzot daļēju vai pilnīgu balstu un vadu nomaiņu. Tādējādi darbi Ķemeru nacionālajā parkā būtu jāveic jebkurā gadījumā. Paredzēts, ka darbi tikts veikti ārpus aktīvā veģetācijas perioda (augusts – februāris), lai neietekmētu īpaši aizsargājamās augu sugas un biotopus.

Elektropārvades līnijas „Kurzemes loks” 3. posma Ietekmes uz vidi novērtējums (IVN) tika veikts no 2012. gada janvāra līdz 2013. gada augustam, paredzētajā teritorijā izpētot esošo vides stāvokli, ietekmi uz vidi pārbūves un ekspluatācijās laikā, kā arī, izstrādājot priekšlikumus nelabvēlīgo ietekmju samazināšanai vai novēršanai un veicot nepieciešamo monitoringa prasību izstrādi paliekošo ietekmju novērošanai. Dokumentā ir izvērtētas visu veidu ietekmes – ietekme uz cilvēkiem, floru, faunu, ainavu, aizsargājamām teritorijām. Vides pārraudzības valsts birojs, izvērtējot minēto ziņojumu, nav konstatējis faktorus, kas aizliegtu realizēt šo projektu. Tāpat pēc nodošanas ekspluatācijā jaunā līnija atbildīs visām stingrākajām vides aizsardzības un nekaitīguma prasībām.

Kopējās Kurzemes loka 3.kārtas izmaksas tiek lēstas 127 miljonu eiro apmērā un 45% no šīs summas (55,089 miljoni eiro) ir piešķirtais Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (Connecting Europe Facility) līdzfinasējnums. Līnijas izbūves Tehniskā projekta izstrāde tiks uzsākta 2016.gadā, šogad AS „Augstsprieguma tīkls” rīkos vienotu iepirkuma procedūru projektēšanas un būvniecības darbiem, līguma noslēgšana plānota 2016. gada sākumā.