Ventspilī, Līksnā un Grobiņā notiek darbi sinhrono kompensatoru staciju izbūvei un uzsāktas iekārtu pārbaudes rūpnīcā Vācijā

Ziņas

Realizējot vienu no svarīgākajiem Baltijas elektrotīklu sinhronizācijas ar Eiropu projekta posmiem, notiek būvniecības darbi Ventspilī, Līksnā un Grobiņā trīs sinhrono kompensatoru pieslēgšanai. Vienlaikus Vācijā uzsākti šo speciāli Latvijai ražoto iekārtu testi. AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) pārstāvji "Siemens Energy" rūpnīcā Erfurtē jau pārliecinājušies par sekmīgu pirmā sinhronā kompensatora rotora balansēšanu.

Siemens publicitātes attēls ar sinhronā kompensatora vizualizācijas piemēru

"Baltijas valstīs vērienīgākais enerģētiskās neatkarības projekts – Latvijas, Lietuvas un Igaunijas energosistēmu sinhrona darba uzsākšana ar Eiropas energosistēmu 2025. gada sākumā – tuvojas noslēguma fāzei. Sinhrono kompensatoru izbūve ir daļa no pārvades sistēmas infrastruktūras pastiprināšanas šī projekta īstenošanai, ļaujot nodrošināt nepieciešamo sistēmas inerces apjomu energosistēmas stabilitātei. Esam gandarīti, ka iekārtu ražošana un testēšana norit pēc plāna, kā arī notiek būvniecības darbi AST elektropārvades sistēmas apakšstacijās "Ventspils", "Līksna" un "Grobiņa"," informē AS "Augstsprieguma tīkls" valdes loceklis Arnis Daugulis.

Baltijas elektrotīklu sinhronizācijas projekta ietvaros šādi kompensatori tiks uzstādīti arī Lietuvā un Igaunijā – trīs katrā valstī. Šīs iekārtas nodrošinās nepieciešamo sistēmas inerci liela ģenerācijas avota vai starpsavienojuma atslēguma gadījumā līdz brīdim, kamēr tiek iedarbinātas citas rezerves, kas aizstāj zaudēto enerģijas avotu un atgriež kopējo sistēmu normālā darba režīmā. Papildus frekvences regulēšanai sinhronie kompensatori palīdzēs nodrošināt arī pietiekamu īsslēguma jaudu kompensēšanu pārvades tīklā pareizai sistēmas aizsardzības un automātikas darbībai.

Sinhrono kompensatoru projektu realizēšana tiek līdzfinansēta no Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta (Connecting Europe Facility - CEF) līdzekļiem - 75% no projektu attiecināmajām izmaksām segs CEF piešķirtais līdzfinansējums. Trīs sinhrono kompensatoru ražošanu, testēšanu, piegādi un uzstādīšanu ar kopējām izmaksām 114 milj. EUR īstenos pilnsabiedrība "EM&SE Syncons", ko veido  SIA "Enersense" un Siemens Energy Global GmbH & Co.

Plašāka informācija par sinhronizācijas projektu pieejama AST mājas lapas sadaļā Sinhronizācija ar Eiropu.