Sinhronā kompensatora stacijas izbūve palīdzēs pārvades tīklā uzturēt inerci un stabilitāti. Tas kļūs īpaši svarīgi pēc Baltijas valstu elektrotīklu sinhronizācijas ar Eiropu, kā arī attīstoties liela apjoma atjaunojamās enerģijas ģeneratoru pieslēgšanai elektrotīklam. Sinhronie kompensatori ir Baltijā līdz šim neizmantota tehnoloģija.
Lai nodrošinātu nepieciešamo inerci energosistēmā, kā arī īsslēguma jaudu relejaizsardzību darbībai un saules, vēja elektrostaciju drošai pieslēgšanai, Latvijā, kā arī Lietuvā un Igaunijā tiks uzstādīti sinhronie kompensatori – trīs katrā valstī*. Šīs iekārtas nodrošinās nepieciešamo sistēmas inerci liela ģenerācijas avota vai starpsavienojuma atslēguma gadījumā līdz brīdim, kamēr tiek iedarbinātas citas rezerves, kas aizstāj zaudēto enerģijas avotu un atgriež kopējo sistēmu normālā darba režīmā.
Katras Latvijas sinhronā kompensatora stacijas reaktīvā jauda – 100 MVAr (reaktīvie megavoltampēri) un nodrošinās nepieciešamo inerci, uzkrājot 2090 MVAsec (megavoltampērsekundes).
Visas 3 sinhrono kompensatoru stacijas Latvijā (Grobiņā, Ventspilī un Līksnā) plānots nodot ekspluatācijā 2025. gadā.
AST 2022.gadā parakstīja līgumu ar pilnsabiedrību "EM&SE Syncons" par trīs sinhrono kompensatoru piegādi un uzstādīšanu. Plašāk var lasīt šeit.
*2018. gada veiktajās dinamiskās stabilitātes izpētēs tika konstatēts, ka Baltijas valstu energosistēmām pēc atvienošanās no BRELL un sinhronizācijas ar kontinentālo Eiropu būs nepārtraukti jānodrošina 17100 MWs inerces apjoms energosistēmas stabilitātei un drošumam. Inerce ir pakalpojums, kas nodrošina rotējošo masu energosistēma stabilam darbam, avārijas gadījumā neļaujot sistēmas frekvencei strauji samazināties, bet frekvenci samazinot pakāpeniski un nodrošinot aktīvas jaudas kompensēšanas pasākumu frekvences regulēšanai. Inerci sistēmā var nodrošināt ar esošām elektrostacijām, taču tā kā Baltijā lielākai elektrostaciju daļai ir sezonāls raksturs, īpaši Latvijā, drošākais veids ir stacionāro sinhrono kompensatoru uzstādīšana, kas var nodrošināt nepieciešamo inerces apjomu Latvijā 5700 MWs 24 stundas diennaktī. Latvijā šādu inerces apjomu var nodrošināt ar trim sinhronajiem kompensatoriem. Līdz ar to katrā no Baltijas valstīm ar ES līdzfinansējumu 75% apmērā tiek būvētas 3 stacijas. Latvijā – Grobiņā, Ventspilī un Līksnā.
2025. gada 9. janvārī, tieši mēnesi pirms Baltijas pievienošanās Eiropas energosistēmai (sinhronizācijas),…
AS "Augstsprieguma tīkls" apakšstacijā Līksnā nogādāts trešais Vācijas kompānijas “Siemens Energy" Latvijai…