Augustā elektroenerģijas cena Latvijā nebūtiski samazinājusies

Tirgus

Pēc jūlijā sasniegtā cenu rekorda augustā elektroenerģijas cena Latvijā nedaudz samazinājās, bet vienlaikus gandrīz divas reizes samazinājās elektroenerģijas ražošana, tādējādi, pēc operatīvajiem datiem, Latvijai ir saražotas 155 gigavatstundas elektroenerģijas, kas ir zemākais rādītājs kopš 2006. gada. Kopumā Latvijas patēriņš ar vietējiem energoresursiem augustā tika nosegts tikai 27% apmērā, liecina Latvijas pārvaldes sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" apkopotā informācija. Detalizēti augusta dati par elektroenerģijas ražošanu Latvijā un valsts patēriņu būs pieejami septembra vidū.

Augustā vidējā NordPool elektroenerģijas biržas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā bija 87,32 eiro par megavatstundu (EUR/MWh), salīdzinājumā ar augustu, cena samazinājās par 1,1%, bet, salīdzinājumā ar pagājušā gada augustu, kad tā bija 43,41 EUR/MWh, cena ir palielinājusies vairāk nekā 2 reizes.

"Elektroenerģijas cenu turēšanos tuvu vēsturiski augstākajam līmenim ne tikai Latvijā, bet arī Skandināvijas valstīs un visā Eiropā izraisa augstās ogļu, gāzes un CO2 izmešu kvotu cenas kombinācijā ar slikto hidroloģisko situāciju Norvēģijā, kā arī ikgadējie iekārtu apkopes darbi un starpvalstu pārvades jaudu ierobežojumi, kas samazina tirgū pieejamās elektroenerģijas apjomu. Tādējādi kopējo elektroenerģijas cenu biržā nosaka energoavoti ar augstāku piedāvāto cenu", norāda AST Datu analīzes grupas analītiķis Kalvis Ertmanis.

Kopumā Baltijā un Somijā, kā arī Zviedrijas 4. tirdzniecības apgabalā (ar kuriem Baltijai ir starpvalstu savienojumi) elektroenerģijas cena ir palielinājusies par vidēji 2,3% - Zviedrijas 4. cenu apgabala cena, paaugstinoties par 23% līdz 83,68 EUR/MWh, ir pietuvinājusies Baltijas cenu līmenim, kamēr Somijas vidējā mēneša cena ir attālinājusies no Baltijas – cena samazinājusies par 13%, nokrītot līdz 68,20 EUR/MWh. Savukārt pārējās Baltijas valstīs cenas augustā bija tuvas Latvijas (87,32 EUR/MWh) cenai – Lietuvā cena samazinājās par 0,7% līdz 87,74 EUR/MWh, bet Igaunijā pieauga par 3,9% līdz 87,03 EUR/MWh.

Augustā, salīdzinot ar jūliju, ir vērojams 36% elektroenerģijas importa palielinājums no Krievijas (importētas 291 932 MWh), kamēr imports no Eiropas Savienības valstīm ir pieaudzis par 9% jeb līdz 1 162 328 MWh. Importētā enerģija aizstāja nepietiekamo ražošanas piedāvājumu Baltijas valstīs.