Pagājušā gadā COVID nav būtiski samazinājis elektroenerģijas patēriņu Latvijā

Tirgus

Latvijas elektroenerģijas patēriņš pagājušā gadā salīdzinot ar gadu iepriekš samazinājās tikai par 2,2%, demonstrējot noturību pret COVID pandēmijas ietekmi. Vērtējot Baltijas valstu starpā, Latvijā bija mazākais patēriņa samazinājums: Lietuvā patēriņš samazinājās par 2,7%, bet Igaunijā par 3,4%, liecina Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) apkopotie dati.

Latvijas elektroenerģijas patēriņš 2020. gadā bija 7 135 520 megavatstundas (MWh), kas ir par 2,21% mazāk nekā 2019. gadā. Salīdzināšanai, 2019. gadā patēriņš samazinājās par 1,5%, savukārt 2018. gadā patēriņš pieauga par 1,8% pret iepriekšējā gada patēriņu.

"Pēdējos gados elektroenerģijas patēriņš Latvijā ir bijis relatīvi stabils, gadu no gada svārstoties aptuveni divu procentu robežās. 2020. gads nebija īpašs izņēmums. COVID pandēmijas ietekme uz individuālu patērētāju grupām bija atšķirīga un dažkārt nozīmīga, tomēr kopējais elektroenerģijas patēriņš būtiski nesamazinājās. Nozīmīgāko COVID pandēmijas ietekmi uz patēriņu novērojām pagājušā gada pirmajos sešos mēnešos, kad patēriņš samazinājās turpat par 4%, bet jau gada otrajā pusē atgriezās normālā līmenī", norāda AST valdes loceklis Gatis Junghāns.

Missing content item.

Centrālās un dienvidu Eiropas valstīm COVID pandēmija būtiskāk ietekmējusi elektroenerģijas patēriņu. Piemēram, Vācijā patēriņš 2020. gada griezumā samazinājās par 3,2%, Spānijā par 4,9%, Francijā par 5%, bet Itālijā pat par 7,5%. Samazinājums ir vērojams arī Ziemeļvalstīs – Norvēģijā par 0,5%, Zviedrijā par 2,5%, bet Somijā – par 6,1%, kamēr Dānijā patēriņš palielinājās par 1,7%.

Neraugoties uz valstī izsludināto ārkārtas stāvokli saistībā ar koronavīrusu Covid-19, AST turpina nodrošināt elektroenerģijas pārvadi visā Latvijā, vadot un uzturot Latvijas kritisko infrastruktūru – elektroenerģijas pārvades tīklu.