Pētījums: inovatīvas tehnoloģijas var atjaunīgās enerģijas integrāciju Latvijas elektroenerģijas pārvades tīklā palielināt līdz 40%
Optimistiskā scenārijā inovatīvu tehnoloģiju pielietošana elektroenerģijas pārvades tīkla spēju uzņemt atjaunīgo enerģiju var palielināt par līdz pat 40%, liecina Francijas konsultāciju uzņēmuma "Artelys SAS" veiktais pētījums pēc Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) pasūtījuma. Elektroenerģijas pieprasījuma pieaugums enerģētikas nozarē, īpaši ūdeņraža tehnoloģiju ienākšana Latvijā, kas arī izvērtēta pētījumā, ļautu tīklā pieslēgt papildu atjaunīgos energoresursus (AER).
Sagaidāms, ka tuvāko gadu laikā turpināsies intensīva saules un vēja tehnoloģiju elektrostaciju attīstība Latvijā – patlaban kopējā pieprasītā pieslēgumu jauda jaunām elektrostacijām pārsniedz 6 gigavatus (GW), kas ir ievērojami vairāk nekā pašreizējā valstī uzstādītā jauda un arī būtiski vairāk nekā tuvākajā laikā prognozētais elektroenerģijas pieprasījums. Līdzīgas tendences vērojamas arī pārējās Baltijas valstīs.
"Lai veiksmīgi integrētu liela apjoma AER tīklā, ir nepieciešams efektīvi apvienot dažādus ražošanas profilus. Šīs iespējas izsmeļot, tālāk jau būtu nepieciešama pārvades jaudas palielināšana. Konvencionālā tīkla infrastruktūras pastiprināšana, kā piemēram, jaunu līniju izbūve, ir dārga un laikietilpīga, procesam noritot apmēram desmit gadu. Savukārt inovatīvās tīkla tehnoloģijas piedāvā alternatīvu risinājumu efektīvākai esošās infrastruktūras izmantošanai, par mazākām investīcijām īsākā termiņā palielinot tīkla jaudu. Tās tādejādi rada iespēju paātrināt atjaunojamās enerģijas integrāciju bez jaunas infrastruktūras izveides," stāsta AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) valdes loceklis Arnis Daugulis.
Lai novērtētu tīkla spēju uzņemt papildus jaudas laika posmā līdz 2030. un 2040. gadam, pētījumā, pamatojoties uz pašreizējo situāciju, ar PowSyBl Metrix rīku simulēta tīkla darbība ar inovatīvo tīkla tehnoloģiju (IGT, no angļu Innovative Grid Technologies, zināmas arī kā tīkla uzlabošanas tehnoloģijas jeb angliski grid-enhancing technologies - GETs) pielietojumu pie dažāda atjaunīgo energoresursu apjoma.
Pētījuma rezultāti liecina, ka bez būtiskiem elektropārvades tīkla pastiprinājumiem līdz 2030. gadam Latvijas elektrotīklā var uzņemt aptuveni 3800 megavatus (MW) atjaunīgās elektroenerģijas un līdz 2040. gadam – 5000 MW. Tas ir vienlaikus visu elektrostaciju tīklā nododamais apjoms, kas vienmēr būs mazāks par uzstādīto jaudu. Piemēram, ja uzstādīta AER jauda ir 6000 MW, vienlaikus var tīklā nodot 3800 MW, jo visi ģeneratori nestrādās vienlaicīgi – AER ražošanu ietekmē atkarība no laikapstākļiem, kā arī dažādie vēja un saules enerģijas ražošanas profili.
Pētījumā tika izvērtēti četri inovatīvo tīkla tehnoloģiju veidi: tīklā nododamās enerģijas ierobežošana noteiktos apstākļos, pārvades līniju jaudas dinamisks novērtējums atkarībā no laika apstākļiem, tīkla jaudu plūsmu kontroles pielietošana un enerģiju uzkrājošo bateriju sistēmu izmantošana. Pētījums parādīja, ka lielāki ieguvumi būtu no īslaicīgu tīklā nododamās enerģijas ierobežojumu un līniju jaudas dinamiskā novērtējuma pielietošanas. Pētījumā apskatīts arī ekonomiskais ieguvums no inovatīvo tehnoloģiju pielietošanas, lai novērstu tīkla ierobežojumus, un rezultāti liecina, ka pašreizējos apstākļos inovatīvo tehnoloģiju pielietošana var dot ievērojami lielākus ieguvumus attiecībā pret to izmantošanas izmaksām.
Pētījumu noslēdz rekomendāciju kopums saistībā ar inovatīvo tīkla tehnoloģiju pielietošanu Latvijas elektroenerģijas pārvades tīklā. Lielāko daļu pētījumā minēto novatorisko pasākumu AST speciālisti jau ir iepazinuši, un daži no tiem (piemēram, dinamiska pārvades līniju novērtēšana) jau ir projekta izmēģinājuma fāzē. Pētījums pierāda, ka inovatīvās tīkla tehnoloģijas var būt efektīvs veids, kā pieslēgt tīklam papildu AER apjomu.
Pētījuma izmaksas 100% apmērā sedz RePowerEU piešķirtais finansējums.
Pētījuma kopsavilkums (angļu valodā) ir pieejams šeit.
Artelys ir neatkarīgs uzņēmums, kas sniedz konsultāciju pakalpojumus, apvienojot kvantitatīvās zināšanas ar biznesa prasmēm, kā arī lēmumu pieņemšanas risinājumus, ko nodrošina progresīvas modelēšanas metodes, un lielu uzmanību pievērš enerģētikas nozarei. Artelys galvenā mītne atrodas Francijā ar birojiem Beļģijā, Spānijā, Itālijā, Kanādā un ASV. www.artelys.com/