Aprīlī būtisks kritums Latvijā saražotās elektroenerģijas apjomā

Tirgus

Latvijā aprīlī būtiski samazinājies saražotās elektroenerģijas apjoms – par 27%, kā rezultātā valsts spēja nosegt patēriņu ar vietējo ģenerāciju samazinājās līdz 86%, kamēr martā tā bija 105% apmērā, bet 2018. gada aprīlī – 141% apmērā no valstī nepieciešamās elektroenerģijas, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Ražošanas samazinājums aprīlī vērojams visos elektroenerģijas ražošanas avotos, izņemot saules elektrostacijas, kur saražotās elektroenerģijas apjoms pieauga par 181% attiecībā pret martu. Vislielākais kritums saražotās elektroenerģijas apjomā bija mazajās hidroelektrostacijās (par 49%), termoelektrostacijās (par 45%) un vēja elektrostacijās (par 42%) attiecībā pret martu.

Latvijā aprīlī neto patērētās elektroenerģijas apjoms bija 580 286 MWh, vidējā elektroenerģijas biržas cena Latvijas apgabalā samazinājās līdz 43.52 EUR/MWh. Izmantojot vietējo ģenerāciju, Latvija elektroenerģijas patēriņu nosedza 86% apmērā.

Aprīlī elektroenerģijas cenas Baltijas, Somijas un Zviedrijas tirdzniecības apgabalos, attiecībā pret martu palielinājās vidēji par 5.4% Lielākais pieaugums bija vērojams Lietuvā (9%) un Latvijā (8,6%).

Lai arī Latvijā saražotās elektroenerģijas kritums attiecībā pret martu bija ievērojams, tomēr stundu skaits, kurās cena ir vienāda Baltijas valstīs, aprīlī saglabājās augsts: 100% laika cenas bija vienādas Latvijā un Lietuvā (pieaugums par 1,9% attiecībā pret martu), bet 90% laika cenas vienādas Latvijā un Igaunijā (kritums par 9,7% attiecībā pret martu).

Ar AST sagatavoto Latvijas elektroenerģijas tirgus apskatu iespējams iepazīties AST mājas lapā http://www.ast.lv/lv/electricity-market-review